Střední odborné učiliště stavební má v Plzni nové moderní výukové prostory
Vedení Středního odborného učiliště stavebního, Plzeň, Borská 55 se podařilo to, o čem snila řada předchůdců. Podařilo se vybudovat novou halu s odpovídajícím příslušenstvím pro výuku stavebních oborů, která je na špičkové úrovni jak po stránce stavební, tak i po stránce vybavení stroji a strojním zařízením, ale i úrovní hygienických prostor. Navíc se nachází přímo v areálu učiliště. Tím se významnou měrou zlepšila kvalita výuky, která se z několika vesměs již nevyhovujících prostor rozmístěných na několika místech v Plzni přesunula právě do nové haly.
O své veskrze pozitivní dojmy z nové haly se se mnou podělil předseda výboru Základní organizace Odborového svazu Stavba České republiky pan Rudolf Gruška, který zároveň pracuje jako učitel odborného výcviku právě v nových prostorách.
Výuka dosud probíhala ve čtyřech objektech na území města Plzně, a to v ulicích Borská, Harantova, Jateční a Křimická. Tři z těchto objektů, konkrétně ty v ulicích Borská, Harantova a Křimická, byly již desítky let staré, a tedy nevyhovující.
Projekt byl zacílen na vybudování a vybavení nové haly pro výuku odborného výcviku žáků oborů Truhlář, Instalatér a Malíř a lakýrník. Reagoval na dlouhodobou potřebu školy zajistit prostory pro odborný výcvik v souladu s aktuálními trendy oborů a požadavky praxe. Umožní to zároveň rozvíjet klíčové kompetence v technických a řemeslných oborech. V nové hale se nachází ruční truhlářská dílna pro 48 žáků, truhlářská strojovna, dílna instalatérská s kapacitou 45 žáků, včetně pracoviště pro 12 malířů a lakýrníků. Dílny jsou vybaveny nejmodernější technikou, zajištěna je rovněž vnitřní konektivita školy. Veškeré prostory jsou bezbariérové, upravena byla i zeleň v okolí objektu. Škola rozvine spolupráci se zaměstnavateli a lépe připraví absolventy daných oborů v souladu s požadavky trhu práce v Plzeňském kraji.
Výsledkem projektu bylo mimo jiné:
Projekt Výstavba nové haly odborného výcviku SOU stavebního Plzeň byl spolufinancován Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj.
Celkové náklady akce dosáhly 48,5 mil. Kč. Na celkových nákladech akce se částkou 4,85 mil. Kč podílel Plzeňský kraj a částkou 2,425 mil. státní rozpočet. Na dovybavení vnitřních prostor pak Plzeňský kraj přispěl dalšími 2 mil. Kč.
Halu 6. září 2019 slavnostně otevřeli hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard, primátor města Plzně Martin Baxa, náměstkyně hejtmana pro oblast školství a cestovního ruchu Ivana Bartošová, vedoucí odboru školství, mládeže a sportu Krajského úřadu Plzeňského kraje Jaroslava Havlíčková, zástupce generálního dodavatele Roneli Milan Oplíštil a ředitel učiliště Miloslav Šteffek. Slavnostního otevření se zúčastnil i předseda VZO OS Stavba ČR Rudolf Gruška.
Žákům školy se dostane především kvalitnějšího odborného vzdělávání, které jim usnadní vstup do profesního života a zvýší jejich uplatnitelnost na trhu práce. Žáci nebudou nuceni přemisťovat se na vyučování odborného výcviku na různá pracoviště, ale výuka, stravování ve školní jídelně i ubytování v domově mládeže budou soustředěny v jednom areálu.
Nové prostory umožní nejen intenzivnější součinnost praktického a teoretického vyučování, ale i rozvoj spolupráce se stávajícími i novými partnery z řad zaměstnavatelů a základních i středních škol, a přispějí tak k propagaci a popularizaci stavebních oborů. Zjednoduší a zefektivní se pedagogické i provozní činnosti školy a zároveň dojde i ke snížení provozních nákladů, zvláště na energie.