Zpravodajství
Mítink Konec levné práce představil nové požadavky odborů pro rok 2020
22.09.2019 | Odbory | OS STAVBA ČR | Přečteno: 2 570x

17. září se v Praze uskutečnil další manifestační mítink ČMKOS „Konec levné práce“, tentokrát nově ve Fóru Karlín. Více než 1300 (a některé odhady říkají, že i přes 1500) odborářů dalo jasně najevo, že nejsou spokojeni s řadou věcí – od příliš dlouhé pracovní doby přes problémy ve zdravotnictví, nízkou minimální mzdu, pracovní podmínky, až po neodpovídající mzdy a platy za práci, a to i ve srovnání s většinou ostatních států Evropské unie.

Za priority tak bylo označeno jak prodloužení zákonné dovolené na 5 týdnů pro všechny, tak investice do infrastruktury, školství a vědy. Větší podpora by měla být věnována také malému a střednímu podnikání a technickému školství. K požadavku na změny daňového systému pak patří narovnání daní zaměstnanců a živnostníků, důslednější kontrola daňových optimalizací a progresívní zdanění, omezení práce „na černo“ a daňových úniků. Vzniknout by měla nová hospodářská strategie zahrnující mj. vznik státní exportní společnosti pro efektivní vývoz českých technologií, posílení cestovního ruchu a v neposlední řadě i nájemního bydlení.

Mítink kromě požadavku „Národní dohody pro Českou republiku“, která by měla přinést udržitelnou vizi ekonomického rozvoje naší země, také stanovil cíle kolektivního vyjednávání pro rok 2020, zejména růst mezd o 6 – 7 % podle podmínek v jednotlivých zaměstnavatelských subjektech – tedy jeden ze základních předpokladů pro opravdu „Dobrou práci“.

Samozřejmě nechyběli ani členové ze základních organizací i vedení našeho svazu. Ti na svých jednotných tričkách představili výzvu všem kolegům „Nejsem černý pasažér – jsem odborář“.

Atmosféra, která celý mítink provázela, byla umocněním toho, že zmíněné požadavky ČMKOS jsou nejen v zájmu odborářů, ale všech zaměstnanců. A nutnost úzké spolupráce s partnerskými odbory sousedních zemí potvrzovala účast jejich vysokých představitelů na mítinku.

Všechny prezentace z mítinku, fotodokumentaci, video a další zajímavé informace najdete na www.cmkos.cz.

Do systému vložil: Pýchová Iveta
Přílohy k článku [ke stažení]
PřílohaZařazeno
Studie ČMKOS---
Foto k článku
Další články
Titulek
Výjezdní zasedání odborářů ZO OS Stavba ČR HOCHTIEF CZ
Demonstrace 8. 10. 2022 PROTI CHUDOBĚ
Manifestační mítink Proti chudobě
ZVÝŠENÍ STRAVNÉHO PŘI PRACOVNÍCH CESTÁCH!!!
Manifestační mítink
Nově zrekonstruovaná administrativní budova v Heluz Hevlín
Jednal VII. Sněm OS Stavba ČR
Webinář pro zástupce zaměstnanců v Evropských radách zaměstnanců a v KOO
Odborový svaz Stavba ČR se distancuje od výroků Bohumíra Dufka
Společným postupem sociálních partnerů k řešení klíčových témat v odvětvích
Mistrovství ČR v řemeslných zručnostech
Letošní první a v pořadí už páté jednání svazového předsednictva
Společným postupem sociálních partnerů k řešení klíčových témat v odvětvích
Střední odborné učiliště stavební má v Plzni nové moderní výukové prostory
Vedení Odborového svazu Stavba ČR se tradičně sešlo se svými členy - důchodci